Faculty Office Hours Fall 2018

If you don’t see your professor listed below, please contact him or her directly to make an appointment.

Accounting, Business, & Marketing – Room 313

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Ben Boutaugh
And By Appointment
5:30-6:30 pm12:15-1:15 pm12:15-1:15 pm
Susan Lugli
And By Appointment
10:00-12:00 pm3:00-6:00 pm9:30-11:30 am
Patty Raymond
And By Appointment
5:30-6:30 pm3:15-4:45 pm

Anthropology & Sociology – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
John Ambenge1:30-2 pm9:30-11 am
12:30-1:30 pm
1:30-2 pm9:30-11 am
12:30-1:30 pm

Art & Graphic Design – Room 407

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Judith deGraffenried1-3 pm1-3 pm12-1 pm
5-6 pm
Matthew Weber11:30 am-1 pm11:30 am-1 pm

Biology & Biotechnology– Room 209

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Patrick Bryan
And By Appointment
11:00-2:00 pm2:00-3:00 pm
Frank Stellabotte
And By Appointment
2:00-5:00 pm9:00-12:00 pm

Center For New Media – Room 606

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Rick Eriksen12:30-2 pm10-11 am
3:30-4:30 pm
10-11 am
3:30-4:30 pm
Rich Lenoce8:30-9:30 am
11 am-12:30 pm
8:30-9:30 am
11 am-12:30 pm
8:30-9:30 am
11 am-12:30 pm
8:30-9:30 am
11 am-12:30 pm
John Shafer1-3 pm — — 12:30-2:30 pm

Chemistry – Room 217

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
James Quinlan8:45-9:30 am8:45-9:30 am8:45-9:30 am8:45-9:30 am —
Kim Thomas —12:45-2:15 pm —12:45-2:15 pm —

Computer Engineering & Engineering Science – Room 313

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Lin Lin
And By Appointment
8:25-9:25 am

 
8:25-9:25 am
12:20-3:20 pm
8:25-9:25 am — —

Computer Information Tech, HIM, MIS – Room 512

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Donna Hylton9:00-9:30 am
12:30-3:00 pm
 —9:00-9:30 am
12:30-3:00 pm
6:10-6:40 pm
Meriden
 —

Criminal Justice – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Rebecca Rist-Brown9:30-11 am11 am-12:30 pm9:30-11 am11 am-12:30 pm

Early Childhood Education – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Ijey Nwachuku —12:15-1:45 pm12:15-1:45 pm
Norma Rosado-Javier12:30-3:30 pm —12:30-3:30 pm —

English – Room 520

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Donna Bontatibus
And By Appointment
8:45-9:15 am9-10:50 am8:45-9:15 am9-10:50 am
Adam Floridia
And By Appointment
 —4:15-5:15 pm 
(Meriden 205)
9:30-11:30 am —
Eva Jones10 am-12:30 pm10 am-12:30 pm3:30-6 pm
Terry McNulty10-11 am
1-3:30 pm
10-11 am 2-3:30 pm
Ashley Raithel11 am-1 pm10-11 am11 am-1 pm10-11 am
Christine Ruggiero
And By Appointment
 —9:30 am-12:30 pm —9:30 am-12:30 pm
 

Environmental Science – Room 217

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Christine Witkowski
And By Appointment
1:30-3:30 pm12:30-4:30 pm — — —

Foreign Language – Room 517 (Located inside of Room 520)

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Angelo Glaviano12:30-130 pm12:30-1:30 pm12:30-1:30 pm —

Health Information Management – Room 313

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Jill Flanigan —9:00-12:00 pm
2:00-3:00 pm
10:00-12:00 pm — —
Elaine Ippolito
And By Appointment
 —1:00-3:00 pm —1:00-3:00 pm —

History – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Victor Triay10-11:30 am 12:20-12:50 pm6:05-6:35 pm12:20-12:50 p, —

Human Services – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Jennifer Hernandez —12:30-3:30 pm —12:30-3:30 pm —

Manufacturing – Room 512

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Hubert Godin
And By Appointment
 —10:00 am-1:00 pm — —

Math – Room 310

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Leonel Carmona7:00-8:00 pm11:00-12:30 pm
(Aca. Success  Ctr.)

12:30-1:30 pm
 —11:00-12:30 pm
(Aca. Success  Ctr.)

12:30-1:30 pm
 —
Pam Frost
And By Appointment
1:30-3:00 pm11:00-1:00 pm
2:30-3:30 pm
1:30-3:00 pm  —  —
Steve Krevisky
And By Appointment
3:00-4:30 pm2:30-3:15 pm3:00-4:30 pm2:30-3:15 pm  —
 Joe Murfin
And By Appointment
11:00-11:30 am11:00-12:00 pm11:00-11:30 am11:00-12:00 pm — 
 Kegan Samuel
And By Appointment
11:00-12:00 pm  —11:00-12:00 pm9:30-10:30 am  —

OD & D – Room 625

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Aarlan Aceto  —10:00 am -12:00 pm9:00-11:00am10:00 am -12:00 pm  —
Carol Dykas
And By Appointment
12:30-1:30 pm  —10:00-11:00 am12:00-1:00 pm  —

Physics Studies – Room 217

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Mark Busa
And By Appointment
  —10:00-12:00 pm  —10:00-12:00 pm  —

Political Science & Economics – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Tad Lincoln2:50-3:50 pm1:50-2:50 pm2:50-3:50 pm  —  —

Psychology & Sociology – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Andrea Levy
And by Appointment
  —10:45 am-12:30 pm  —10:45 am-12:30 pm12:15-1 pm
Rebecca Loew2:45-4:45 pm  —12:30-1:30 pm  —  —

Radiology & Allied Health – Room 209

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Judy Wallace
And By Appointment
8:00-9:30 am
12:30-2:00 pm
8:00-9:30 am
12:30-2:00 pm
8:00-9:30 am
12:30-2:00 pm
8:00-9:30 am
12:30-2:00 pm
  —

Veterinary Technology – Room 407

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Chris Gargamelli  —9:30-12:30 pm  —9:30-12:30 pm  —