Faculty Office Hours

Please note that for the Spring and Summer 2020 semesters, faculty are coordinating office hours virtually on a case-by-case basis. Please use their email addresses in the directory to contact them if you need to meet.

If you don’t see your professor listed below, please contact him or her directly to make an appointment.

Accounting, Business, & Marketing – Room 313

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Ben Boutaugh
And By Appointment
12:15-1:45 pm12:15 - 1:45 pm12:15 - 1:45 pm
Susan Lugli
And By Appointment
3:00-6:00 pm
Patty Raymond
And By Appointment
11 a.m.-12:30 pm3:15-4:30 pm

Anthropology & Sociology – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
John Ambenge9-11 am
12:30-2 pm
9-11 am
12:30-2 pm

Art & Graphic Design – Room 407

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Judith deGraffenried2:30-5:00 pm2:30-5:00 pm11 am-1 pm
Matthew Weber3-3:30 pm3-3:30 pm9:30-11:30 am

Biology & Biotechnology– Room 209

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Patrick Bryan
And By Appointment
12-2 pm12-2 pm
Frank Stellabotte
And By Appointment
2-5 pm2-5 pm

Center For New Media – Room 606

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Rick Eriksen
And by Appointment
3-40 pm10:30-11:00 am
3:30-4:30 pm
12:30-3 pm10:30-11:00 am
3:30-4:30 pm
Rich Lenoce11:00 am-12:30 pm11:00 am-12:30 pm11:00 am-12:30 pm11:00 am-12:30 pm
John Shafer
Book an Appointment
12:30-3:30 pm12:30-3:30 pm

Chemistry – Room 217

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
James Quinlan8:45-9:30 am8:45-9:30 am8:45-9:30 am8:45-9:30 am —
Kim Thomas1:00-2:30 pm —1-2:30 pm — —

Computer Engineering & Engineering Science – Room 313

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Lin Lin
And By Appointment
10:50 am-12:20 pm

 
 —10:50 am-12:20 pm — —

Computer Information Tech, HIM, MIS – Room 512

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Donna Hylton
Book an Appointment
9-9:30 am
12:30-2:30 pm
3:30-4:30 pm9-9:30 am
12:30-2:30 pm
 — —

Criminal Justice – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Rebecca Rist-Brown
Book an Appointment
9:30-10:45 am
12:30-1:45 pm
9:30-10:45 am
12:30-1:45 pm

Early Childhood Education – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Ijey Nwachuku4:05-5:05 pm4:10-5:10 pm
(Meriden)
4:05-5:05 pm
Norma Rosado-Javier
Book an appointment
12:30-3:30 pm5-6:30 pm12:30-3:30 pm5-6:30 pm

English – Room 520

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Donna Bontatibus11-12 pm12:30-1:30 pm11 am-12 pm12:30-1:30 pm
Adam Floridia
And By Appointment
12-1 pm11 am-1 pm
Eva Jones
Terry McNulty12:30-2 pm12:30-3 pm
Ashley Raithel11 am-12 pm1-2 pm11 am-12 pm1-2 pm
Christine Ruggiero
And By Appointment
8:30-9:30 am
12:30-2 pm
9:30-11 am8:30-9:30 am
12:30-1:30 pm
 

Environmental Science – Room 217

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Paul Maywood
10-11 am12:30-2:30 pm12:30-1:30 pm10-11 am

Foreign Language – Room 517 (Located inside of Room 520)

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Angelo Glaviano12:30-2 pm12:30-2 pm —

Health Information Management – Room 313

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Jill Flanigan
Book an Appointment
10-11 am10 am-12 pm — —
Elaine Ippolito
And By Appointment
 —11 am-12 pm10 am-12:00 pm —

History – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Victor Triay10:00-11:30 am12:20-12:50 pm6:05-6:35 pm12:20-12:50 pm —

Human Services – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Jennifer Hernandez
Book an Appointment
 —9:30-11 am —9:30-11 am —

Manufacturing – Room 512

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Tracy Ariel —9 am-4 pm —9 am-4 pm —

Math – Room 310

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Leonel Carmona3:45-4:15 pm2-3 pm3:45-4:15 pm2-3 pm
Pam Frost
And By Appointment
1:30-3 pm5:30-6:30 pm1:30-3 pm5:30-6:30 pm
Steve Krevisky
4:30-5 pm (Platt Rm. 213)11:00 am-12:15 pm (ASC)4:30-5 pm (Platt Rm. 213)11:00 am-12:15 pm (ASC)
 Joe Murfin
And By Appointment
3-3:30 pm (Platt Rm. 213)1:45-3:00 pm3-3:30 pm (Platt Rm. 213)1:45-3:00 pm— 
 Kegan Samuel
And By Appointment
11:00 am-12:00 pm (ASC)9:30-10:30 am11:00 am-12:00 pm9:30-10:30 am

OD & D – Room 625

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Aarlan Aceto10-11 am10-11 am10-11 am
Bryan Goh
9-11 am9-11 am

Physics Studies – Room 217

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Mark Busa10:00 am-12 pm10:00 am-12 pm

Political Science & Economics – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Tad Lincoln2:50-3:50 pm1:50-2:50 pm2:50-3:50 pm  —

Psychology & Sociology – Room 508

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Andrea Levy
And by Appointment
10:45 am-12:30 pm
1:45-2:45 pm
10:45 am-12:30 pm
Rebecca Loew12:15-2:30 pm12:15-2:30 pm

Radiology & Allied Health – Room 209

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Judy Wallace8:00-9:30 am
8:00-9:30 am8:00-9:30 am8:00-9:30 am  —

Veterinary Technology – Room 407

  MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Chris Gargamelli  —9:30 am-12:30 pm  —9:30 am-12:30 pm  —