Scholarships 2019

Kristine Adams (Clinton) — Alumni Endowed
Walaa Akach (Guilford) — MILE
Alyssa Andrews (Moodus) — Nihla & Bob Lapidus Foundation
Ryan Appold (Avon) — Paul L. Jones Foundation
Nicholas Bailen (Middletown) — Eames Family Endowed
Ashley Beckert (Berlin) — Paul L. Jones Foundation
Tamika Browne (Middletown) — Liberty Bank Foundation
Aquia Brown-Welch (Meriden) — Philip & Amy Wheaton Endowed
Jared Buchanan (Ellington) — Darrell D. & Julia Stark
Joshua Budney (Meriden) — Peach Pit Foundation Fund
Chelsea Burgoyne (Durham) — Rotary Club of Middletown
Carole Capen-Kargher (Middletown) — Paul L. Jones Foundation
Amanda Castonguay (Wolcott) — Paul L. Jones Foundation
Mackenzie Clark (East Hampton) — Mayor’s Scholarship for Middletown
Alexis Clark (Meriden) — Raymond S. Robinson Endowed
Migdalia Colon (Meriden) — Carolyn & Ken Innocenzi Meriden Administrator; Dean Richard Muniz Endowed
Bianca Connors (Wethersfield) — Paul L. Jones Foundation
Joshua Costa (Berlin) — Martha DePecol Sanner Endowed
Alene Dubrosky (Hartford) — Paul L. Jones Foundation
Natalie Erdos (Wallingford) — Paul L. Jones Foundation
Lauren Feinman (Woodbury) — Dave Champion Memorial
Sarah Fillion (Middletown) — Gandhi Annual
Alexander Foster (Ivoryton) — Peach Pit Foundation Fund
Ailis Frost (East Hampton) — Peach Pit Foundation Fund
Nicholas Gardinier (Meriden) — Record-Journal Foundation
Lisa Giannone (Meriden) — Boris Burack Endowed
Britney Godfrey (North Branford) — Pratt & Whitney
Chelsea Goodison (Windsor) — Paul L. Jones Foundation
Kristina Guerrera (Meriden) — Edie Fuld Endowed
John Guillamon (Deep River) — Liberty Bank Foundation; Susan M. Smart Memorial
Jennifer Haddad (Willimantic) — MILE
Justin Hart (Wallingford) — Raymond S. Robinson Endowed
Jake Hesseltine (Durham) — Hugh & Judith Cox Foundation
Hailey Hicks (Barrington) — Phi Theta Kappa; Raymond S. Robinson Endowed
John Howell (Durham) — Jesse J. Salafia Nursing
Michelle Iglesias (Cromwell) — Rowland & Ruth Beaulieu Business Administration
Abigail Ingalls (Ledyard) — Dave Champion Memorial
Adam Jamieson (Ivoryton) — Herbert Levine, MD Endowed
Heilyn Jordan (Plainville) — Altrusa International of Central CT; Phi Theta Kappa
Destini Kennedy (New Britain) — Raymond S. Robinson Endowed
Gabrielle Kulman (Lebanon) — Paul L. Jones Foundation
Gary Lambert (Meriden) — Liberty Bank Foundation
Brenda Lira Velasco (Middletown) — Students Receiving & Investment in their Education (STRIVE); Middlesex United Way Women’s Initiative
Thomas Lopkin (Middletown) — Nihla & Bob Lapidus Foundation; Liberty Bank Foundation
Anna Malek (Meriden) — Paul L. Jones Foundation
Dorothy Mannings (Berlin) — Paul L. Jones Foundation
Brittany Marshall (Meriden) — Nihla & Bob Lapidus Foundation; Record-Journal Foundation
Emira Martin (Meriden) — Record-Journal Foundation
Benjamin Mausteller (Colchester) — Rowland & Ruth Beaulieu Business Administration
Haley McCall (Lebanon) — Hugh & Judith Cox Foundation
Abigail Mele (Cobalt) — Lisa Massita Scholarship; Muller Scholarship
Samantha Melendez (New Britain) — Rowland & Ruth Beaulieu Business Administration
Jimmy Mendoza (Meriden) — Carolyn & Ken Innocenzi Meriden Administrator; MxCC STEM
Sarrah Mierzejewski (Middletown) — Patrick Campbell
Karen Molloy (Durham) — Patrick Campbell; Peach Pit Foundation Fund
Michael Murallo (Uncasville) — Martha DePecol Sanner Endowed
Jacob Murphy (Berlin) — Pratt & Whitney
Duong Nhan (Meriden) — Rowland & Ruth Beaulieu Business Administration; Rowland & Ruth Beaulieu Endowed
Adaireliz Nieves (Plantsville) — Founders Endowed
Ariana Ortiz (Meriden) — Charles & Rachel Wiltsie
Mallory Palanza (Newington) — MxCC Faculty Endowed
Marjan Parviz (Woodbury) — STRIVE
Kathryn Peabody (Groton) — Deans’ Endowed
Stephanie Pinard (New Britain) — MILE
Bryan Prado (Hartford) — Paul L. Jones Foundation
Jennifer Reilly (Old Saybrook) — Robert A. Chapman Endowed
Robertson Rivera (Middletown) — Melvin-Zaffino
Genise Rodriguez (Meriden) — Catherine L. Dennis Endowed
Lisa Roy (Meriden) — Hugh & Judith Cox Foundation
Cory Roy (Meriden) — Philip & Amy Wheaton Endowed
Ayal Rozen  (Wallingford) — Stephanie Nelson; STRIVE
Matthew Ryan (Newington) — Peach Pit Foundation Fund
Wafaa Sajid (Middletown) — Raymond S. Robinson Endowed; Gandhi Annual
Joseph Sands (Middletown) — STRIVE
Ali Shamasna (Berlin) — STRIVE
Hope Smith (East Haddam) — Judith & Robert Walsh
Jessenia Sterling (Southington) — Dean Richard Muniz Family
Paige Sweeney (Middletown) — Martha DePecol Sanner Endowed
Quenisha Williams (Meriden) — Liberty Bank Foundation
Jordan Williams (Meriden) — STRIVE